Tema Disahkan — Tiada
Disahkan dari business description sebenar · Last verified: 15 Okt 2026
Potensi Day-1
Ketahanan Jangka Panjang
Harga IPO
RM0.20
Sasaran Harga
RM0.19–0.22
Kadar OS
—
Tarikh Senarai
—
MITI Dibuka
14 Okt 2026
MITI Ditutup
21 Okt 2026
Public Dibuka
—
Public Ditutup
—
Tarikh Balloting
—
Buka Hari 1
—
Tutup Hari 1
—
Peringkat di atas dikira automatik dari tarikh. Boleh override di panel admin bila perlu.
1. Perniagaan
Unioleo Holdings Berhad ialah syarikat pemegangan pelaburan yang melalui tiga anak syarikatnya—Unioleo Sdn Bhd (100%), MLC Trading Sdn Bhd (100%), dan Kitaran Pelangi Sdn Bhd (55%)—terlibat dalam aktiviti kitar semula tayar terpakai (waste tyres) dan pemprosesan bahan terpulih di Perak. Operasi kumpulan terbahagi kepada tiga segmen utama:
Minyak pirolisis tayar, granul karbon, dan granul getah dibekalkan terutamanya kepada pengilang simen, pracampur (premix), dan porselin/seramik sebagai bahan api alternatif bagi menggantikan arang batu dan kok petroleum di dalam relau (kilns) dan dandang (boilers), manakala dawai keluli dijual kepada peniaga dan pengilang keluli. Dari segi geografi, 91.49% hasil FYE 2024 dijana di Malaysia, manakala 8.51% dijual kepada syarikat perdagangan antarabangsa di Hong Kong, Singapura, dan UAE. Walaupun perniagaan ini mempunyai elemen kitar semula sisa, ia adalah operasi perindustrian pemprosesan bahan api alternatif yang bergantung kepada sektor simen dan keluli, justeru diklasifikasikan sebagai Tiada Tema.
2. Kegunaan Dana
(Nota: Oleh kerana dokumen prospektus masih di peringkat draf, nilai RM dan peratusan bagi setiap kategori kegunaan dana masih bertanda [●] dan belum didedahkan. Atas harga RM0.20 yang dibekalkan pengguna bagi 200,000,000 saham Public Issue, anggaran kasar jumlah dana yang bakal dikumpul oleh syarikat ialah RM40,000,000).
| Kategori | Keterangan | Amount (RM'000) | % |
|---|---|---|---|
| Future business expansion | Menubuhkan sebuah kilang kitar semula dan pemprosesan tayar baharu (anggaran keluasan binaan 150,000 hingga 200,000 kaki persegi di atas tanah 20–30 ekar) di wilayah Pantai Timur atau Selatan Semenanjung Malaysia (dalam tempoh 36 bulan). Meliputi kos pembinaan bangunan kilang serta pembelian dan pemasangan sehingga 20 reaktor pirolisis baharu dan jentera sokongan (forklifts, tangki simpanan minyak tayar, screw conveyors, lori kargo, dan pembancuh granul karbon) yang dianggarkan berjumlah keseluruhan ~RM16.00 juta (dibiayai melalui gabungan dana IPO, pinjaman bank baharu, dan dana dalaman) | Belum didedah ([●]) | Belum didedah ([●]) |
| Working capital | Menampung keperluan modal kerja operasi harian (dalam tempoh 12 bulan), merangkumi: (i) pembelian bahan mentah iaitu tayar terpakai, karbon hitam, dawai keluli, minyak pirolisis tayar dan granul getah, (ii) pembayaran kos buruh langsung, dan (iii) pembayaran overhed pengeluaran termasuk utiliti, bahan api, dan penyelenggaraan peralatan | Belum didedah ([●]) | Belum didedah ([●]) |
| Repayment of bank borrowings | Membayar balik sebahagian daripada baki pinjaman bank kumpulan (baki pada LPD ialah RM5.337 juta merangkumi pinjaman berjangka, kemudahan perdagangan, dan overdraf dengan Maybank, AmBank, Bank Muamalat, RHB, dan OCBC yang berkadar faedah antara 5.00% hingga 8.56% setahun) dalam tempoh 6 bulan | Belum didedah ([●]) | Belum didedah ([●]) |
| Estimated listing expenses | Yuran profesional, yuran pembrokeran, pengunderaitan dan penempatan, yuran pihak berkuasa, serta kos percetakan, pengiklanan dan luar jangka (dalam tempoh 3 bulan) | Belum didedah ([●]) | Belum didedah ([●]) |
| Total | Belum didedah ([●]) (Anggaran kasar RM40,000k atas RM0.20) | 100.00 |
3. Peruntukan IPO
Jumlah keseluruhan saham IPO ialah 300,000,000 saham (mewakili 30.00% daripada modal saham diperbesarkan sebanyak 1,000,000,000 saham), yang terdiri daripada 200,000,000 saham Terbitan Awam (Public Issue — 20.00%) dan 100,000,000 saham Tawaran Untuk Dijual (Offer for Sale / OFS — 10.00% modal diperbesarkan atau 33.33% daripada jumlah saham IPO).
| Kategori Peruntukan | Jumlah Saham | % dari Modal Diperbesarkan | Nota |
|---|---|---|---|
| Awam Malaysia (Bumiputera) | 25,000,000 | 2.50% | Balloting awam (Retail Offering) |
| Awam Malaysia (Bukan Bumiputera) | 25,000,000 | 2.50% | Balloting awam (Retail Offering) |
| Pihak Layak (Pink Form) | 20,000,000 | 2.00% | 4 pengarah bebas (1,000,000), 23 pekerja layak (1,000,000), dan 36 rakan perniagaan (18,000,000) |
| Penempatan Persendirian (Pelabur Institusi & Terpilih) | 105,000,000 | 10.50% | 5,000,000 saham baharu + 100,000,000 saham OFS (33.33% daripada saiz IPO) |
| Penempatan Persendirian (Bumiputera MITI) | 125,000,000 | 12.50% | Saham baharu; bersamaan 41.67% daripada keseluruhan saham IPO |
| Jumlah Saham IPO | 300,000,000 | 30.00% |
Dari sudut struktur tawaran, terdapat tiga elemen kecairan yang perlu diberi perhatian:
4. Kewangan
Revenue (RM juta)
PAT (RM juta)
| Metrik | FYE 2022 | FYE 2023 | FYE 2024 |
|---|---|---|---|
| PAT Margin | 13.53% | 10.21% | 16.15% |
| PBT Margin | 18.33% | 13.58% | 22.38% |
| GP Margin | 30.53% | 21.94% | 31.38% |
| Gearing (FYE 2024) | — | — | 0.45x |
(Nota: Semua angka kewangan di dalam draf prospektus ini hanya teraudit setakat FYE 31 Disember 2024 tanpa penyata FPE 2025/2026).
Dari sudut pertumbuhan top-line, hasil gabungan pro forma kumpulan melonjak dengan pesat pada kadar 67.89% daripada RM30.68 juta (FYE 2022) kepada RM51.51 juta (FYE 2023), dan meningkat lagi 30.79% kepada RM67.37 juta pada FYE 2024. Pertumbuhan kukuh ini dipacu secara langsung oleh peluasan kapasiti reaktor pirolisis kumpulan daripada 6 reaktor (kapasiti 14,000 MT setahun pada FYE 2022) kepada 10 reaktor (20,720 MT pada FYE 2023) dan 12 reaktor (30,800 MT pada FYE 2024), dengan kadar penggunaan (utilisation rate) yang sentiasa menghampiri tahap maksimum iaitu antara 94.36% hingga 96.95%.
Walau bagaimanapun, pergerakan margin mendedahkan dinamik kos bahan mentah yang ketara antara dua segmen utamanya:
Dari sudut cukai dan kunci kira-kira, kadar cukai efektif kumpulan adalah 26.22% (FYE 2022), 24.76% (FYE 2023), dan meningkat kepada 27.86% pada FYE 2024 (melebihi kadar statutori 24.00%) kerana kerugian cukai belum digunakan di mana aset cukai tertunda tidak diiktiraf (RM0.26 juta) serta perbelanjaan tidak boleh ditolak cukai seperti hapus kira peralatan lama (RM0.17 juta) dan kerugian pelupusan kilang di Jeram (RM0.13 juta). Nisbah semasa (current ratio) bertambah baik secara drastik daripada 0.85x (FYE 2022) dan 0.84x (FYE 2023 — kedudukan liabiliti semasa bersih) kepada 1.67x pada FYE 2024 selepas pembayaran pemiutang perdagangan dan permodalan pendahuluan pengarah/pemegang saham sebanyak RM5.40 juta. Nisbah penggearan (gearing) turut turun daripada 0.88x (FYE 2023) kepada 0.45x (FYE 2024) dan berada pada 0.18x pada 31 Ogos 2025.
5. Perbandingan Peer
| Syarikat | Market Cap | PE | OS Sebenar | Opening |
|---|---|---|---|---|
| Unioleo Holdings Berhad | RM200.00M (Kiraan sendiri atas RM0.20) | 18.35x (Kiraan sendiri atas EPS 1.09 sen) | — | — |
| Purata peer | — | — | — | — |
TIADA SENARAI PEER/PE DALAM PROSPEKTUS
(Nota: Seksyen 4.4 draf prospektus di m/s 43 tidak mengandungi sebarang senarai syarikat pembanding tersenarai dan PE masih bertanda [●]. Laporan IMR oleh Infobusiness Research di Seksyen 8, m/s 117 [Jadual 1] hanya menyenaraikan 9 syarikat sendirian berhad/swasta yang menjalankan operasi pirolisis tayar di Malaysia tanpa sebarang data Market Cap atau PE: Lee Tyre & Oil Sdn Bhd [hasil RM13.87 juta, margin PAT 22.2%], P Tech Resources Sdn Bhd [hasil RM11.08 juta, margin LAT -14.2%], Green Rubber & Petroleum Sdn Bhd [hasil RM9.50 juta, margin PAT 4.4%], Evergreen Corporate Sdn Bhd [hasil RM8.74 juta, margin PAT 15.2%], Weilee Energy Sdn Bhd [hasil RM6.56 juta, margin LAT -5.9%], Vigorplus Industries Sdn Bhd [hasil RM5.07 juta, margin LAT -5.4%], Tyre Oil (M) Sdn Bhd [hasil RM3.94 juta, margin PAT 0.8%], Pyrothermix Energis Sdn Bhd [hasil RM3.34 juta, margin PAT 7.0%], dan Terra Cycle Sdn Bhd [hasil RM2.08 juta, margin LAT -46.4%]).
Atas kiraan sendiri menggunakan harga RM0.20 yang dibekalkan pengguna dan EPS 1.09 sen (m/s 43, berdasarkan PAT keseluruhan RM10.88 juta bagi FYE 2024 dan 1,000,000,000 saham diperbesarkan), Unioleo dinilai pada PE 18.35x (atau 17.49x jika dikira atas PAT diagihkan kepada pemilik RM11.43 juta). Walaupun Unioleo adalah peneraju terbesar dari segi skala hasil dan keuntungan berbanding pesaing swasta tempatan dalam jadual IMR, gandaan ~17.5x–18.4x berdasarkan pendapatan FYE 2024 adalah agak tinggi bagi sebuah syarikat pemprosesan perindustrian tanpa kontrak pelanggan jangka panjang.
6. Analisis SWOT
Strengths
Weaknesses
Opportunities
Threats
7. Rumusan
Unioleo Holdings Berhad menawarkan pendedahan kepada industri kitar semula tayar terpakai (tyre pyrolysis) terbesar di Malaysia yang telah membuktikan keupayaannya menggandakan hasil daripada RM30.68 juta (FYE 2022) kepada RM67.37 juta (FYE 2024) dan PAT pemilik daripada RM4.18 juta kepada RM11.43 juta (margin PAT 16.15%). Pertumbuhan kapasiti fizikalnya juga nyata dengan penambahan reaktor daripada 13 unit kepada 22 unit menjelang suku pertama 2026.
Walau bagaimanapun, terdapat tiga kekangan utama yang wajib diberi perhatian oleh pelabur:
[●]) dan hanya memaparkan angka teraudit sehingga FYE 31 Disember 2024. Ketiadaan angka kewangan tahun penuh FYE 2025 atau FPE 2026 menyukarkan pengesahan sama ada pemulihan margin pada FYE 2024 dapat dikekalkan selepas kos tayar terpakai meningkat dan selepas insiden kebakaran 2 reaktor pada Februari 2026.Secara keseluruhan, walaupun menggunakan penasihat utama yang bersih daripada penalti dasar platform (Berjaya Securities Sdn Bhd), gabungan status Tiada Tema, saiz terbitan yang agak besar (RM60 juta keseluruhan IPO; RM10 juta bahagian runcit awam), peruntukan MITI 41.67%, OFS 33.33%, dan PE ~18.35x (atas angka FYE 2024) menuntut sikap berhati-hati daripada pelabur di peringkat permohonan MITI ini. Semakan semula wajib dibuat apabila prospektus akhir yang lengkap dengan penyata kewangan FYE 2025/FPE 2026 dan jadual kegunaan dana penuh diterbitkan kelak.